پروتز ثابت و متحرک

پروتز ثابت و متحرک

پروتز ثابت و متحرک دندان به روش‌هایی گفته می‌شود که به جای یک یا چند دندان که از دست رفته یا تخریب شده‌اند، دندان‌های جایگزین در دهان شما قرار می‌دهند. این پروتزها در ترمیم و بازسازی دندان‌ها و عملکرد موثر ارتودنسی حائز اهمیت هستند.

 پروتز ثابت دندان: در این روش، دندان جایگزین به دندان قرار گرفته و به صورت دائمی در دهان تثبیت می‌شود. برخی نمونه‌هایی از پروتزهای ثابت عبارتند از:

پل دندانی: پل دندانی شامل دندان‌های جایگزین است که به دندان‌های در دو طرف فاصله دندان های گم شده وصل می‌شود.

ایمپلنت دندان: در ایمپلنت دندان، یک ساختار تیتانیومی به عنوان جذبه درون استخوان دهان قرار می‌گیرد و سپس دندان جایگزینی به آن متصل می‌شود.

 پروتز متحرک دندان: در این روش، دندان جایگزین با استفاده از ابزاری همچون صفحه پروتزی، داخل دهان قرار می‌گیرد و ممکن است قابلیت خارج و وارد شدن در طول روز را داشته باشد. برخی نمونه‌هایی از پروتزهای متحرک عبارتند از:

دندان‌های کامل متحرک (دندان‌های دسته‌ای): در این نوع پروتز، تمام دندان‌های بالا یا پایین داخل یک صفحه پروتزی قرار می‌گیرند. این صفحه با استفاده از طبقات و مشابه‌سازی شکل دهان، پایداری خوبی دارد.

پروتز جزئی متحرک (دندان‌های پارسیال): در این نوع پروتز، دندان جایگزین قسمتی از دندان های گم شده می‌شود و به وسیله انواع سازه‌های نگهدارنده مانند بندهای نایلونی یا اتصالات کروم-کبالت متصل می‌شود.

نمونه درمان های دکتر زکیه پورزکریا

 

 

 

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد پروتزهای دندانی  مقاله پروتز دندانی ثابت و(روکش وبریج) را مطالعه بفرمایید .